Najczęściej zadawane pytania

Kto płaci za zaproszenia ślubne?

Rozmowy o pieniądzach nigdy nie należały do najłatwiejszych. Nawet przy okazji organizacji tak wesołego wydarzenia jaką jest przyjęcie ślubne. Często padają pytania: Kto za co zapłaci? Jak podzielić się wydatkami weselnymi? Najlepiej uzgodnić to już na samym początku. Koszty można podzielić na wiele sposobów – wszystko zależy od ustaleń rodziców oraz samych narzeczonych. W przypadku zaproszeń ich koszt najczęściej ponoszą przyszli Państwo Młodzi. Oprócz zaliczek na sale weselną, muzykę, kamerzystę na wesele , to zaproszenia ślubne są jednymi z pierwszych wydatków. 

Jak odmienić nazwiska na zaproszeniach ślubnych?

Istnieje wiele mitów w temacie odmiany nazwisk na zaproszeniach. Jednak jedyną poprawną formą jest odmienione nazwisko np. zapraszamy Sz.P. Jana Kowalskiego, Krzysztofa Wójcika, Katarzynę Wójcicką. Powinniśmy więc starać odmieniać zawsze, jeśli jest to tylko możliwe językowo.

Czy daje się zaproszenia ślubne rodzicom?

Zgodnie z tradycją, to Rodzice Państwa Młodych zapraszają na ślub, a nie jak ogólnie się przyjęło narzeczeni. Na zaproszeniu powinny się więc znajdować imiona Rodziców obojga Młodych, a poniżej przykładowy tekst Z wielką radością zapraszamy Szanownych Państwa na ślub naszych dzieci . Aby połączyć tradycję z obecnym zwyczajem stosuje się formułę wraz z Rodzicami mamy zaszczyt zaprosić Sz. P. na nasz ślub  a następnie pod lub nad imiona Państwa Młodych. Tak więc nie dajemy Rodzicom specjalnych zaproszeń.

Jak zrobić zaproszenia ślubne krok po kroku diy samemu?

Produkcja zaproszeń ślubnych to temat rzeka. Robienie zaproszeń ślubnych należy rozpocząć od wyboru stylu jaki się Wam podoba. Teraz bardzo modne są rustykalne zaproszenia ślubne lub zaproszenia ślubne glamour. 

Kiedy już określicie styl należy zabrać się za projekt. Najlepiej jest go wykonać w profesjonalnym programie t.j. Corel lub Photoshop. Jeżeli jednak ich obsługa wydaje się Wam za trudna z pomocą przyjdzie tradycyjny Microsoft Word. W pierwszym kroku wybierzcie rozmiar zaproszenia i rozplanujcie tekst. Według gustu ustawcie czcionki. Na użytek własny możecie korzystać z wielu pięknych krojów czcionek. Darmowo możecie je pobrać z różnych stron np. https://www.dafont.com/ lub https://www.1001freefonts.com/ . Pamiętajcie, że nie wszystkie posiadają polskie znaki. Kiedy już przebrniecie ten etap i wygląd będzie dla Was satysfakcjonujący możecie śmiało powiedzieć, że przygotowaliście projekt karty głównej Waszego zaproszenia.

Kolejnym etapem będzie wydruk i skład zaproszenia. Drukować powinno się na grubych papierach i drukarkach laserowych, aby wydruk był kontrastowy i nasycony. Drukarki atramentowy na niektórych rodzajach papieru mogą dać matowy i słabo nasycony wydruk. 

 Na wydruku możecie już zakończyć etap tworzenia zaproszenia, jednak wykorzystanie dodatków t.j. papiery ozdobne, wstążki satynowe i sznurki może nadać Waszemu zaproszeniu niepowtarzalnego efektu. 

Jeżeli chcielibyście, abyśmy przygotowali szczegółowy artykuł na temat robienia zaproszeń ślubnych kliknijcie łapkę w górę.

# Oceń

5/5
Ilość ocen: 1
5 1
4 0
3 0
2 0
1 0
Dodaj opinię
Milena
2019-11-18
Bardzo pomocny dział. Dziękuję!