Aktualny czas realizacji: 4 dni od akceptacji projektu

Jak odmieniać nazwiska na zaproszeniach ślubnych? Przykłady i porady

Odmiana nazwisk na zaproszeniach ślubnych wciąż wywołuje wiele kontrowersji. Często boimy się, że odmieniając nazwisko popełnimy jakiś błąd i przez to decydujemy się, żeby nie odmieniać go wcale. Jednak nieodmieniona forma również jest niepoprawna, wygląda dziwnie i nienaturalnie. Kiedy i jak odmieniać nazwiska na zaproszeniach ślubnych? Sprawdź nasze porady!

Jak odmieniać nazwiska na zaproszeniach ślubnych? Przykłady i porady

Odmiana nazwisk na zaproszeniach ślubnych wciąż wywołuje wiele kontrowersji. Często boimy się, że odmieniając nazwisko popełnimy jakiś błąd i przez to decydujemy się, żeby nie odmieniać go wcale. Jednak nieodmieniona forma również jest niepoprawna, wygląda dziwnie i nienaturalnie.

Kiedy i jak odmieniać nazwiska na zaproszeniach ślubnych? Sprawdź nasze porady! 👇


Czy nazwiska na zaproszeniach należy odmieniać? 🤔

Nazwiska na zaproszeniach ślubnych należy odmieniać. Większość polskich nazwisk odmienia się i w takiej też formie powinny być wpisane do zaproszenia – jeśli oczywiście pasuje to do jego treści. Część osób sprytnie omija konieczność odmiany, układając odpowiednio treść zaproszenia. Jednak najczęściej piszemy: Anna i Marcin serdecznie zapraszają Sz.P. Karolinę i Macieja Wiśniewskich – a tu odmiana jest konieczna.

W pierwszej chwili może wydawać się, że odmieniona forma nazwiska brzmi nienaturalnie. Szczególnie, jeśli mamy do czynienia z nietypowym nazwiskiem. Jeśli jednak dobrze się nad tym zastanowimy, to zdanie z nieodmienionym nazwiskiem brzmi trochę jak „Kali kochać, Kali jeść”. I jak raz się to dostrzeże, to później ciężko to już odzobaczyć.


Odmiana żeńskich nazwisk na zaproszeniach ślubnych 👩

Z nazwiskami żeńskimi sprawa jest o wiele prostsza. Zasada głosi, że odmieniają się tylko te nazwiska kobiet, które zakończone są na -a. Pozostałe nie podlegają odmianie.

Przykłady:

  • Jeśli kobieta nazywa się Anna Kowalczyk (nazwisko nie jest zakończone na -a), to zapraszamy Sz.P. Annę Kowalczyk. Jak widać, imię jest odmienione, a nazwisko pozostaje bez zmian.
  • Jeśli kobieta nazywa się Anna Jankowska (nazwisko zakończone na -a), to zapraszamy Sz.P. Annę Jankowską. W tym wypadku zarówno imię, jak i nazwisko odmieniają się.

Nazwiska żeńskie odmieniają się więc dość intuicyjnie. Jeśli w zaproszeniu znalazłoby się:  serdecznie zapraszają Sz.P. Annę Jankowska, to każdy od razu dostrzegłby, że jest to po prostu błąd.


Odmiana męskich nazwisk na zaproszeniach ślubnych 👨

Z nazwiskami męskimi jest trochę gorzej, bo odmieniają się wszystkie. Niezależnie od tego czy kończą się na samogłoskę, czy na spółgłoskę, trzeba je odmienić.

Przykłady: 

  • Jeśli mężczyzna nazywa się Adam Kowalczyk, to zapraszamy Sz.P. Adama Kowalczyka,  a nie Sz.P. Adama Kowalczyk.
  • Jeśli mężczyzna nazywa się Adam Wiśniewski, to zapraszamy Sz.P. Adama Wiśniewskiego, a nie Sz.P. Adama Wiśniewski.
  • Jeśli mężczyzna nazywa się Adam Mazur, to zapraszamy Sz.P. Adama Mazura, a nie Sz.P. Adama Mazur.
  • Jeśli mężczyzna nazywa się Adam Dudek, to zapraszamy Sz.P. Adama Dudka, a nie Sz.P. Adama Dudek.


Odmiana nazwisk w liczbie mnogiej na zaproszeniach ślubnych 👩👨

Na ślub i wesele zapraszamy jednak nie tylko pojedyncze osoby, ale również małżeństwa. W tym wypadku potrzebna więc będzie odmiana nazwisk w liczbie mnogiej.

Poprawna wersja:

  • Serdecznie zapraszamy Sz.P. Joannę i Adama Kowalczyków
  • Serdecznie zapraszamy Sz.P. Joannę i Adama Wiśniewskich
  • Serdecznie zapraszamy Sz.P. Joannę i Adama Mazurów
  • Serdecznie zapraszamy Sz.P. Joannę i Adama Dudków

Niepoprawna wersja:

  • Serdecznie zapraszamy Sz.P. Joannę i Adama Kowalczyk
  • Serdecznie zapraszamy Sz.P. Joannę i Adama Wiśniewski
  • Serdecznie zapraszamy Sz.P. Joannę i Adama Mazur
  • Serdecznie zapraszamy Sz.P. Joannę i Adama Dudek

Niektóre nazwiska odmieniane w liczbie mnogiej mogą w pierwszej chwili brzmieć dla nas nienaturalnie. To często sprawia, że boimy się użyć poprawnej wersji i decydujemy się na nieodmienioną (czyli niestety niepoprawną) formę.

Jeśli mamy wątpliwości, to warto sprawdzić, jak wygląda poprawna odmiana. W internecie znajdziemy wiele stron, które odmienią za nas dane nazwiska i podpowiedzą, jak mają one wyglądać na zaproszeniu dla kobiety, mężczyzny oraz małżeństwa. Wtedy będziemy mieć pewność, że wybrana przez nas forma jest poprawna.



Dodatkowe zasady, które warto pamiętać ✨

Jest jeszcze kilka zasad, o których należy pamiętać podczas wypisywania zaproszeń ślubnych. Zdecydowanie ułatwią one zadanie i sprawią, że zaproszenia będą prezentować się elegancko i szykownie.

👉Jeśli zapraszamy parę, to imię kobiety powinno być pierwsze. Nie ma znaczenia, która z osób jest z rodziny, a która z nich to osoba towarzysząca. Kobieta zawsze wymieniana jest jako pierwsza.

👉Jeśli zapraszamy małżeństwo z dziećmi to mamy trzy opcje do wyboru:

  • Zapraszamy Sz.P. Annę i Jana Kowalczyków wraz z Mileną i Pawłem
  • Zapraszamy Sz.P. Annę, Jana, Milenę i Pawła Kowalczyków
  • Zapraszamy Sz.P. Annę i Jana Kowalczyków wraz z dziećmi – ta opcja jest szczególnie przydatna, kiedy nie znamy imion dzieci

👉Jeśli zapraszamy osobę, o której wiemy, że jest w związku, to na zaproszeniu powinno znaleźć się również imię i nazwisko partnera. Dopisek z osobą towarzyszącą w tym wypadku może sprawić przykrość zapraszanej osobie. Sytuacja ta jest szczególnie nieelegancka, kiedy dotyczy narzeczonych. 


Nie wiesz, jakie zaproszenia ślubne wybrać albo kogo zaprosić z osobą towarzyszącą? Sprawdź nasz poradnik: Zaproszenia ślubne - wszystko, co musisz wiedzieć 🥰


Nazwiska na zaproszeniach ślubnych – odmieniać czy nie odmieniać? 🤗

Wszystkie polskie nazwiska należy odmieniać zgodnie z wyżej podanymi regułami. Jeśli chcecie jeszcze bardziej zagłębić się w temat i poznać dokładne zasady, to zapraszam do słownika języka polskiego oraz do poradni językowej PWN.

Oczywiście zdarzają się nazwiska trudne i skomplikowane w odmianie. Trzeba wtedy poszukać podpowiedzi w internecie lub podpytać rodziny, jak brzmi poprawna odmiana. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnej gafy, która mogłaby sprawić przykrość zapraszanym gościom.

Pamiętajmy więc, że nazwiska podlegają odmianie. Niech nie zniechęcają nas te nietypowe czy wyjątkowe. W przypadku większości nazwisk, poprawna odmiana nie powinna stanowić żadnych problemów. Na co dzień przecież odwiedzamy Nowaków, Piotrowskich i Kaczmarków. Dziwnie byłoby więc zapraszać Nowak, Piotrowski i Kaczmarek na swój ślub i wesele 🥰

Jak odmieniać nazwiska na zaproszeniach ślubnych? Przykłady i porady