534 000 808 | 14 613 62 98 Aktualny czas realizacji: 4 dni od akceptacji projektu

ŚLUBNE PRZESĄDY I OBYCZAJE

Dzień ślubu to jeden z najważniejszych dni w życiu człowieka. Wiąże się z nim bardzo wiele przesądów i zwyczajów, które przestrzegane są choćby dla podtrzymania tradycji i zabawy. Wiele osób twierdzi, że nie wierzy w przesądy czy zabobony, jednak nikt nie chce ryzykować, kiedy zbliża się dzień ślubu. Skąd w ogóle wzięły się różne przesądy i obyczaje? Przygotowaliśmy dla Was zestawienie różnych zwyczajów i przesądów ślubnych, które warto znać.

ŚLUBNE PRZESĄDY I OBYCZAJE

MIEJSCE I MIESIĄC ŚLUBU

Jednym z najpopularniejszych przesądów ślubnych jest ten, według którego ślub może odbywać się jedynie w miesiącu, który w swojej nazwie ma literkę „r”. Miesiące te to: marzec, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik i grudzień. Inne miesiące roku przyniosą pecha przyszłemu małżeństwu. Jeśli chodzi o miejsce, na ślub powinno wybrać się ten kościół, w którym Panna Młoda przyjęła chrzest.

DATA ŚLUBU

Dobry czas na zawarcie związku małżeńskiego to okres świąt, takich jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Święta te mogą pokrywać się także z miesiącami, które w swojej nazwie posiadają „r”. Dobry moment to również Karnawał. Niekorzystny będzie jednak Adwent i czas Wielkiego Postu oraz miesiące takie jak maj, listopad oraz 1 kwietnia (Prima Aprilis).

Najlepszy dzień tygodnia na ślub to sobota. Jest to także najczęściej wybierany dzień. Według przesądów powinno unikać się poniedziałku oraz piątku. Dobrze jest, jeśli godzina ślubu jest okrągła (np. 14:00). Przekładanie daty ślubu może być także złym znakiem i przynieść nieszczęście.

POGODA W DNIU ŚLUBU

Chyba każda Para Młoda marzy o pięknej pogodzie w dniu ślubu. Udana pogoda niesie pomyślną wróżbę i oznacza szczęście w małżeństwie. Panny Młode często próbują oszukać przeznaczenie i wystawiają dwa dni przed ślubem swoje buty ślubne na parapet. Ma to przechytrzyć pogodę i zagwarantować, że będzie ładna. Mały deszczyk nie oznacza jednak nic strasznego. Niektórzy uważają go za błogosławieństwo Boże. Złym znakiem będzie jednak, jeśli słońce zmieni kolor na czerwony lub gdy będzie słychać grzmoty.

OBRĄCZKI ŚLUBNE

Obrączki ślubne powinny być wybierane przez Parę Młodą, jednak zapłacić powinien Pan Młody. Po kupnie Pani Młoda w ogóle nie powinna oglądać obrączek. Nie należy ich również przymierzać i nosić przed ślubem – może to przynieść pecha.

Jeśli w trakcie ślubu obrączka wypadnie przy ołtarzu to ani Pani Młoda, ani Pan Młody nie powinni jej podnosić. Może to zrobić tylko świadek lub ksiądz.

EMOCJE W DNIU ŚLUBU

Para Młoda powinna iść szczęśliwa i uśmiechnięta do ołtarza. Przyniesie to radość i szczęście w przyszłym życiu małżeńskim. Jeśli jednak pojawią się łzy, to prawdopodobnie zwiastują one radość i nie należy ich powstrzymywać.

PRZENOSZENIE PANNY MŁODEJ PRZEZ PRÓG

Może zdarzyć się, że Panna Młoda przechodząc przez próg domu lub domu weselnego potknie się. Niestety według przesądów przyniesie to nieszczęście nie tylko na Panią Młodą, ale również na jej nową rodzinę. Aby tego uniknąć, Pan Młody powinien przenieść na rękach swoją małżonkę przez próg.

RÓŻNE PRZESĄDY ŚLUBNE

• Panna Młoda powinna mieć przy sobie coś białego, niebieskiego, nowego, starego i pożyczonego. Biel oznacza czystość uczuć, niebieski – wierność małżonka, coś nowego – dostatek, coś starego – wsparcie krewnych i przyjaciół, a coś pożyczonego – życzliwość nowej rodziny.

• Welon powinna założyć Pannie Młodej druhna, która musi być panną

• Świadkiem może być osoba stanu wolnego, najlepiej gdyby świadkowie nie byli również parą

• Druhna nie może być w dniu ceremonii w ciąży

• Pocałunek pary po złożeniu przysięgi zapewni wierność

• Pierwszą osobą, która złoży Młodym życzenia powinien być mężczyzna

• Sypanie ryżem oznacza życzenia płodności a pieniędzmi – powodzenie

• Przed wyjściem do kościoła Panna Młoda nie może oglądać siebie w lustrze

• Pan Młody nie może oglądać Panny Młodej w sukni przed ślubem

• Aż do błogosławieństwa Panną Młodą nie powinna zajmować się matka

• Pan Młody powinien pomóc założyć Pannie Młodej buty

• Parę do ślubu powinien wieźć mężczyzna

• W trakcie podróży należy unikać postojów

• Próg kościoła należy przekroczyć prawą nogą

• Nie wolno nałożyć obrączki na środkowy palec, jest to symbol zdrady

• Pomyłki w trakcie składania przysięgi to dobra wróżba

POPULARNE OBYCZAJE ŚLUBNE

• W czasie oczepin Pan Młody rzuca za siebie krawatem lub muszką. Ten z kawalerów, który go złapie, jako pierwszy w kolejności ożeni się.

• W czasie oczepin Panna Młoda rzuca za siebie welon lub bukiet. Ta z panien, która go złapie, pierwsza w kolejności wyjdzie za mąż.

Obecnie wiele z opisanych przesądów nie jest już praktykowanych, jednak część z nich nadal należy do dość popularnych. Mimo, że wiele osób niespecjalnie w nie wierzy, to chyba nikt nie chce ryzykować, że coś pójdzie nie tak w dniu ślubu i zaważy o przyszłości małżeństwa. Poza tym różne przesądy należą także do tradycji, a ich przestrzeganie może być świetną zabawą i urozmaiceniem przygotowań do ślubu i samej uroczystości. Przestrzegane przesądy różnią się w zależności od regionu czy ludowych tradycji.