Zamawianie zaproszeń ślubnych wiąże się z podjęciem wielu decyzji i przeglądnięciem setek motywów. Warto więc odpowiednio się do tego przygotować, żeby oszczędzić sobie stresu i nerwów. Co powinnaś wiedzieć, zanim zaczniesz szukać zaproszeń? Zebraliśmy najważniejsze informacje, które będą Ci potrzebne przy wybieraniu i wypisywaniu papeterii ślubnej.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie są popularne style zaproszeń ślubnych,
- gdzie zamawiać zaproszenia,
- kiedy wręczać zaproszenia,
- jak wypisać zaproszenia,
- czy odmiana nazwisk jest konieczna,
- kogo zapraszać z osobami towarzyszącymi,
- czy dodatkowe teksty i cytaty są potrzebne,
- jakie zaproszenia dla rodziców wybrać.
Style i motywy zaproszeń, czyli jak wybrać papeterię ślubną
Zaproszenia ślubne i w ogóle cała papeteria projektowana jest pod różne style weselne. Jeśli więc jesteś już na etapie, że wybrałaś swój motyw przewodni, to teraz powinnaś dopasować do niego zaproszenia. Jeżeli jednak nie masz zielonego pojęcia, o co chodzi z tymi całymi stylami, to przyda Ci się nasze krótkie zestawienie.
Dlaczego to takie ważne, żeby papeteria ślubna pasowała do stylu wesela? Zwróć uwagę na to, że różne elementy takie jak winietki czy zawieszki na alkohol będą na sali weselnej, gdzie stanowią część dekoracji. Warto więc dopasować je do wystroju sali.
Podobnie jest z zaproszeniami. To właśnie je goście widzą jako pierwszy element Waszego wesela i stanowią one swego rodzaju podpowiedź i wskazówkę, w jakim stylu ono będzie. Jest to ważne dla gości, ponieważ muszą wiedzieć, jak mają się ubrać. Inne stroje wybieramy na eleganckie przyjęcie w zabytkowym hotelu, a inne na rustykalne wesele w stodole.
Popularnych stylów wbrew pozorom wcale nie jest tak dużo i można dość szybko się w tym wszystkim odnaleźć. Podzieliliśmy je na eleganckie, nawiązujące do natury, inspirowane dawnymi latami oraz takie z kolorem jako motywem przewodnim. Dorzuciliśmy też kilka innych, ciekawych propozycji.
Jeżeli masz trudności z wyborem odpowiedniego dla siebie stylu, to zacznij zbierać inspiracje.
W pewnym momencie zobaczysz, które elementy powtarzają się najczęściej i w ten sposób zdecydujesz, co podoba Ci się najbardziej.
Eleganckie wesela z klasą
Jeżeli planujesz eleganckie i dostojne wesele, to dobrym wyborem będą dla Ciebie zaproszenia w stylu klasycznym, glamour lub minimalistycznym.
Klasyczne zaproszenia
zawsze prezentują się elegancko i nigdy nie wychodzą z mody. Zazwyczaj są to kwiatowe motywy lub różnego rodzaju ornamenty. Dopasujesz do nich wiele kolorów kopert - białą, złotą, bordową, zieloną czy nawet perłową. Świetnie może prezentować się także wstążka w kolorze zaproszenia.
Glamour to elegancja połączona z czarem i wdziękiem.
Zaproszenia w tym stylu będą więc posiadały złote elementy i dodatki, takie jak sznurki, wstążki, koperty i podklejki. W ten sposób powstanie wyjątkowy zestaw. Zaproszenia glamour to bardzo często motyw
marmuru i złota lub zieleń połączona ze złotem.
To drugie połączenie podbiło serca par młodych w ostatnim sezonie.
Minimalizm to dobra opcja dla osób, które nie chcą mieć zbyt wielu zbędnych dekoracji na swoim weselu.
Minimalistyczne zaproszenia ślubne to przede wszystkim ozdobna czcionka.
To właśnie ona dodaje uroku i sprawia, że papeteria tak świetnie się prezentuje. Warto jednak podkreślić, że minimalistyczne zaproszenia mogą mieć
kwiatowe dekoracje.
Są one raczej delikatne i drobne i nie jest ich aż tak dużo, jak w przypadku stylu glamour.
Naturalne dekoracje i wyjątkowy styl
Jeśli uwielbiasz naturę i rośliny, to szczerze mówiąc masz w czym wybierać, jeśli chodzi o style zaproszeń.
Propozycji jest sporo, bo kwiaty i liście to często wybierany motyw przy projektowaniu zaproszeń. Jakie więc style znajdziesz dla siebie?
- Boho - delikatność, swoboda i naturalność. Oprócz kwiatów i liści na zaproszeniach pojawiają się także trawy pampasowe, koraliki czy piórka.
- Rustykalny - kojarzy się z wiejską sielanką i spokojem. Popularne motywy to akwarelowe kwiaty, suszone kwiaty polne i zwierzęta.
- Greenery - prostota i zieleń. Tutaj nie ma kwiatów, a zamiast nich główną dekorację stanowią liście. Bardzo często pojawia się paproć, monstera i eukaliptus.
- Leśny - piękno lasu i przyrody. Nawiązuje do leśnych elementów, a więc wszystko może tu być dekoracją - drewno, gałązki, liście, kwiaty i owoce.
Retro i vintage
Retro zaproszenia i vintage nawiązują do różnych dekad minionego wieku. Mogą to być lata ‘20, ‘60, ‘70, ‘80 czy ‘90. Wszystko zależy od tego, jak daleko chcesz cofnąć się w czasie albo która dekada najbardziej do Ciebie przemawia.
W kwestii zaproszeń retro i vintage możliwości jest wiele. Decydując się jednak na tak charakterystyczne style papeterii warto mieć je dopasowane do motywu przewodniego wesela. Zupełnie bez sensu byłoby wybrać retro zaproszenia ślubne i zdecydować się na eleganckie wesele glamour. Mogłoby to wprowadzić gości w błąd.
Pamiętaj też, że jeśli organizujesz wesele na przykład w stylu lat ‘20, to warto taką informację umieścić na zaproszeniach.
Dzięki temu goście będą mogli dostosować swój ubiór do charakteru imprezy.
Kolor jako motyw przewodni
Nie zawsze motywem przewodnim wesela musi być jakiś styl, może być to również kolor. Warto wtedy wybrać zaproszenia właśnie w tym kolorze, żeby wszystko było ze sobą spójne i doskonale się prezentowało.
Do najpopularniejszych kolorów w tym sezonie należą:
butelkowa zieleń, róż, złoto, niebieski, biały, bordowy, fioletowy, beżowy.
Często pojawiają się także różne połączenia, jak na przykład zieleń i złoto czy zieleń i biel.
Inne pomysły
Z motywem przewodnim wesela można poszaleć. Nie musi to być nic spotykanego i często wykorzystywanego. Niektóre pary młode wybierają swoje hobby czy zainteresowania jako motyw przewodni. Mogą to być ulubione książki, filmy czy muzyka.
Ciekawym motywem przewodnim jest także
motyw podróżniczy czy morski.
Jeśli chcesz wykorzystać wszystkie możliwe elementy do podkreślenia wybranego motywu, to postaw także na zaproszenia z odpowiednią grafiką.
Zamawianie i wręczanie zaproszeń - kiedy i gdzie?
Zanim zaczniesz zastanawiać się nad treścią zaproszeń i martwić tym, kogo zaprosić z osobą towarzyszącą, najpierw wybierz swoje zaproszenia. W zależności od tego, gdzie będziesz je zamawiać, być może będziesz móc zmieniać treść, ale nie zawsze jest to możliwe.
Gdzie kupić zaproszenia ślubne?
Opcji zakupu zaproszeń ślubnych jest wiele. Najbardziej popularny to zamówienie zaproszeń w sklepie internetowym. Często możliwa jest wtedy personalizacja zaproszeń - można podmienić treść na własną, a i graficy od razu wpiszą imiona Twoich gości. Możesz też zamówić zaproszenia do ręcznego wypisania - przez internet lub lokalnie.
Kolejną opcją jest zamówienie zaproszeń w wersji elektronicznej do samodzielnego wydruku i edycji. Sposób ten jest dość oszczędny, ale z pewnością czasochłonny i będzie wymagać od Ciebie nie tylko samodzielnego wypełnienia zaproszeń, ale także dogadania się z jakąś drukarnią. Chyba, że masz możliwość wydrukowania zaproszeń samemu - pamiętaj jednak, że zwykła, domowa drukarka nie da zbyt dobrych efektów, a i kolory mogą nie być nasycone. Zanim zdecydujesz się na tę metodę, spróbuj wykonać próbny wydruk i zobacz, czy projekt na komputerze różni się od Twojego wydruku.
Jeżeli masz obawy, co do zaproszeń pochodzących ze sklepu internetowego, to zawsze możesz jeszcze poszukać
lokalnych sklepów lub drukarni,
które oferują zaproszenia. Wtedy zobaczysz na żywo, jak one wyglądają.
Zwróć jednak uwagę, że sklepy internetowe często oferują możliwość zamówienia próbek zaproszeń. W ten sposób możesz zobaczyć zaproszenia z różnych firm i porównać jakość i wielkość papeterii.
Kiedy zamawiać i wręczać zaproszenia?
Temat zamawiania i wręczania zaproszeń budzi sporo kontrowersji na różnych ślubnych grupach i w mediach społecznościowych. Chcielibyśmy zaproponować Ci optymalne terminy, które według nas się sprawdzają. Uwzględnij jednak swoją sytuację i dostosuj do niej czas zamawiania zaproszeń.
Generalnie przyjmuje się, że zaproszenia ślubne należy wręczać ok. 3 miesiące przed planowaną datą ślubu.
W takim układzie goście będą mieć ok. 2 miesiące na to, żeby odpowiedzieć czy zjawią się na Waszym ślubie, czy nie. Wynika to z tego, że datę potwierdzenia przybycia ustala się zazwyczaj na miesiąc przed weselem.
Istnieją jednak pewne wyjątki od tej 3 miesięcznej reguły. Jeżeli zapraszacie gości z zagranicy lub Wasz ślub odbywa się w wakacje czy święta, to warto zaprosić gości nawet pół roku wcześniej. W ten sposób unikniecie sytuacji, że spora część osób odmówi przyjścia, bo będzie mieć już inne plany na ten dzień.
Dowiedz się więcej.
Kiedy rozdać lub wręczać zaproszenia ślubne?
Kiedy zdecydujesz, ile czasu przed ślubem chcesz wręczać zaproszenia, to będziesz już wiedzieć, kiedy powinnaś je zamówić. Zalecamy robić to na miesiąc przed planowanym wręczaniem, jeżeli zamawiasz je przez internet. Szczególnie jeśli będziesz zamawiać w okresie świątecznym - zawsze wtedy więcej osób zamawia zaproszenia i wydłuża się czas realizacji.
Jak wypisać zaproszenia ślubne. Teksty, dodatkowe wierszyki i cytaty
Kiedy wybierzesz już swoje wymarzone zaproszenia ślubne, przychodzi pora na to, żeby je wypisać. Na pewno napotkasz sporo problemów i będziesz mieć wiele dylematów. Ale nie martw się, nie Ty jedyna. Wszystkie pary młode zastanawiają się zazwyczaj nad kilkoma rzeczami -
czy odmieniać nazwiska, jak wypisać zaproszenia oraz czy zapraszać z osobą towarzyszącą i kogo.
Oprócz tego każdy chce przekazać wszystkie możliwe informacje w krótki i przystępny sposób, a wszystko to ma się zmieścić na jednym, małym zaproszeniu.
Odmieniaj nazwiska na zaproszeniach
Pary młode często zadają pytanie, czy trzeba odmieniać nazwiska na zaproszeniach ślubnych i zwykle nie są zadowolone z odpowiedzi. Bo niestety nazwiska na zaproszeniach trzeba odmieniać. Zapraszacie Katarzynę i Jana Nowaków, a nie Katarzynę i Jana Nowak. Warto o tym pamiętać, bo nieodmienione nazwiska wyglądają dość nieelegancko.
Wiemy, że niektóre nazwiska są nietypowe i po odmianie mogą wyglądać dziwnie, ale mimo wszystko wypada je odmienić. Chyba, że wiecie dokładnie, że dana rodzina czy osoba nie życzy sobie, żeby odmieniać i obrazi się na Was za odmienioną formę. Wtedy jednak warto odpuścić.
Chcesz dowiedzieć się jak poradzić sobie z różnymi nazwiskami na zaproszeniach?
Jak odmieniać nazwiska na zaproszeniach ślubnych? Przykłady i porady
Co z osobami towarzyszącymi?
Temat osób towarzyszących jest odrobinę skomplikowany. Ale tylko odrobinę. Częste wątpliwości, jakie się tutaj pojawiają, to: kogo zapraszać z osobą towarzyszącą oraz od jakiego wieku. I musimy odpowiedzieć - to zależy.
Radzimy, żeby zapraszać z osobą towarzyszącą wszystkich dorosłych gości. Oczywiste jest, że nie jesteście w stanie ogarnąć, które z osób są w stałym związku, a które nie. Chyba, że zapraszacie tylko najbliższe osoby, które znacie. Wtedy możecie zaprosić imiennie wszystkich gości.
Problem pojawia się wtedy, kiedy nie znacie imion drugich połówek. Dobrym rozwiązaniem jest wpisanie “wraz z osobą towarzyszącą” w treści zaproszenia. Znacznie ułatwi Wam to przygotowanie papeterii i nikt z gości nie powinien się poczuć urażony. Jest to raczej standardowa już praktyka i warto ją wykorzystywać.
Sytuacja jest inna, kiedy ktoś jest już zaręczony lub w związku małżeńskim.
Wtedy w żadnym wypadku nie wypada zaprosić używając zwrotu “wraz z osobą towarzyszącą”, a trzeba wpisać imię i nazwisko obu osób.
Jeżeli jednak Wasz weselny budżet na to nie pozwala, to nie musicie zapraszać wszystkich z osobami towarzyszącymi.
Szczególnie w przypadku, jeśli nie będziecie znać tych osób. To samo dotyczy nastolatków. Pary młode często zastanawiają się czy zapraszać
osoby w wieku 16 i 17 lat z osobami towarzyszącymi.
Jeżeli Wasz budżet na to pozwala i macie na to ochotę - to jak najbardziej. Jeśli jednak nie - to po prostu tego nie róbcie.
Skorzystaj z gotowych treści zaproszeń
Większość par młodych korzysta z gotowych tekstów proponowanych przez sklepy internetowe lub znalezionych w internecie. Nie ma sensu poświęcać dodatkowego czasu na wymyślanie treści zaproszenia, kiedy można skorzystać z tych sprawdzonych.
Żeby jednak mieć pewność, czy dana treść jest poprawna i dobrze spełni swoją funkcję koniecznie sprawdź, czy zawiera wszystkie niezbędne informacje:
- kto bierze ślub
- kiedy odbywa się ślub i gdzie
- gdzie odbywa się wesele
- kogo zapraszasz
Dodatkowe informacje, jakie możesz umieścić w zaproszeniu:
- prośba o potwierdzenie przybycia
- ważny dla Was cytat
- wierszyk odnośnie prezentów lub rebus
Wypisując treść zaproszenia musisz także podjąć decyzję, czy chcesz zapraszać wraz z rodzicami czy bez. Dawniej było to często praktykowane, jednak dzisiaj, kiedy pary młode w dużej części same finansują swoje wesele, odchodzi się od tego zwyczaju.
Potrzebujesz gotowych tekstów? Sprawdź nasze pomysły: Teksty zaproszeń ślubnych. Co trzeba napisać?
Wybierz dodatkowe wierszyki i cytaty
Tak jak wspominaliśmy, do treści zaproszenia można wpisać dodatkowe wierszyki i cytaty. Jeżeli chcecie podzielić się z gośćmi ważnym dla Was cytatem, to możecie go wpisać na karcie z zaproszeniem lub zdecydować się na dodatkową kartę. Ta druga opcja to dobre rozwiązanie, jeśli nie macie zbyt wiele miejsca na zaproszeniu. Nie ma sensu wtedy ścieśniać treści, bo spowodowałoby to, że zaproszenie stanie się nieczytelne.
Dodatkowe wierszyki to częsty wybór w sytuacji, kiedy chcecie poinformować gości o tym,
jakie chcielibyście dostać prezenty,
a czego wolelibyście nie dostawać. Zazwyczaj jest to prośba o to, żeby nie przynosić kwiatów, a zamiast tego wino, książkę, lotto albo po prostu pieniądze.
Wierszyk znacznie ułatwia przekazanie informacji, szczególnie tych o kopertach,
choć goście już przyzwyczaili się do wręczania pieniędzy jako prezent. Dla nich też to jest wygodniejsze, bo nie muszą martwić się tym, jaki prezent wybrać.
Rebusy na zaproszeniach - tak czy nie?
Rebusy na zaproszeniach mają swoich zwolenników i przeciwników. Jedni uważają je za dziecinne i niepoważne, inni za świetne rozwiązanie, które w prosty sposób przekazuje najważniejsze informacje potrzebne gościom.
Warto wybrać takie rebusy, żeby pasowały do stylu zaproszenia. Nie na każdym będą wyglądać elegancko, ale raczej powinny pasować do większości. Na pewno zaletą rebusów jest to, że nie zajmują zbyt wiele miejsca na zaproszeniu, w przeciwieństwie do wierszyka. Jeśli więc na zaproszeniu ma znaleźć się jeszcze informacja o potwierdzeniu przybycia czy poprawinach, to może okazać się, że rebus informujący o prezentach będzie najlepszą opcją i nie zaburzy projektu zaproszenia w taki sposób, że stałoby się ono mało czytelne.
Masz problem z wyborem zaproszeń?
Zajrzyj do naszego poradnika:
Jak wybrać zaproszenia ślubne
Zaproszenia ślubne - co jeszcze jest potrzebne
Papeteria ślubna to nie tylko zaproszenia, ale także wiele różnych dodatków, które przydają się na sali weselnej. Bardzo ładny efekt otrzymasz, jeśli Twoje zaproszenia i dodatki będą ze sobą spójne i będą zgodne z wybranym przez Ciebie stylem wesela.
Oprócz zaproszeń dla gości często przydatne są także
zaproszenia dla rodziców.
Pary młode chcą w ten sposób wyróżnić wyjątkowe osoby, jakimi są ich rodzice i zrobić dla nich coś miłego.
Dodatki weselne
Na stół weselny przydają się różne dodatki, które nie tylko mają pełnić funkcje dekoracyjne, ale także pomagać w utrzymaniu porządku czy rozbawiać gości. Najbardziej popularnym dodatkiem są winietki z imionami i nazwiskami gości ustawione przy przydzielonym im miejscu. W ten sposób goście szybko mogą odnaleźć swoje miejsca. Przydatne są wtedy także numery na stoły.
Ciekawym pomysłem jest także menu,
dzięki któremu goście będą wiedzieć, jakie dania zostaną podane i o której godzinie. W ten sposób nie ominą ich ulubione potrawy. Dobrym pomysłem jest także wpisanie w menu informacji
o składnikach i alergenach,
jeśli wiesz, że na Twoim weselu będą bawić się osoby, które nie mogą spożywać wybranych pokarmów.
Plany stołów to kolejny dodatek, który pomaga utrzymać porządek na sali weselnej i ułatwia przemieszczanie się po niej. Rozpisane są na nich wszystkie stoły i przyporządkowani do nich goście. W ten sposób wszyscy zaraz po wejściu na salę mogą szybko zorientować się, gdzie znajdują się ich miejsca.
Część dodatków może stanowić ciekawą atrakcję dla gości w trakcie wesela i jednocześnie być miłą pamiątką dla Was w przyszłości. Pary młode najczęściej wybierają księgi gości lub ankiety weselne. Czym one się różnią? Księgi gości zawierają puste karty, a goście mogą wpisać do niej, co tylko chcą. Ankiety weselne zawierają gotowe pytania, na które odpowiadają goście.
Równie popularnym, co winietki dodatkiem są także zawieszki na alkohol. Najczęściej umieszczane są na nich zabawne wierszyki, które mają za zadanie rozbawić gości i zachęcić ich do wspólnej zabawy. Zawieszki umilają gościom wspólny czas spędzony przy stole.
Zaproszenia dla rodziców
Jeżeli chcesz, żeby Twoi rodzice poczuli się wyróżnieni i docenieni, to dobrym pomysłem może być podarowanie im osobnych zaproszeń przygotowanych specjalnie dla nich. W ten sposób poczują się wyjątkowi, a zaproszenie na pewno będzie dla nich piękną pamiątką na lata.
Zaproszenia dla rodziców mogą przyjmować różne formy, jednak najczęściej są to drewniane skrzyneczki lub serca, na których możecie wpisać treść specjalnie przygotowaną dla rodziców. Zaproszenie to także dobre miejsce na umieszczenie prośby o błogosławieństwo.
Podsumowanie
Wybór i wypisanie zaproszeń ślubnych nie należy do prostych zadań, szczególnie że tym zadaniom towarzyszy zazwyczaj przedślubny stres. Warto jednak podejść na spokojnie do tematu i odpowiednio się przygotować. Zacznij od wyboru stylu zaproszeń - najlepiej jeśli będą one pasować do wystroju sali czy wybranego przez Ciebie wcześniej motywu. To zdecydowanie zawęzi wybór zaproszeń i sprawi, że będziesz mieć mniej opcji do przeglądania - szybciej wybierzesz to, co pasuje.
Kiedy już będziesz mieć wybrane konkretne zaproszenia, to zorientuj się czy możesz ingerować w tekst i czy dostępna jest personalizacja. Warto korzystać z gotowych propozycji sprawdzonych już tekstów i nie dokładać sobie zadań w postaci wymyślania własnej treści. Chyba, że uwielbiasz pisać i masz już pomysł na coś wyjątkowego. W kolejnym kroku przygotuj listę gości i pamiętaj, że osoby dorosłe powinny zostać zaproszone z osobami towarzyszącymi.
Jeżeli masz taką ochotę to na zaproszeniach możesz umieścić dodatkowe wierszyki, ważny dla Ciebie cytat czy rebus informujący o prezentach. Dobrym rozwiązaniem jest także wpisanie daty potwierdzenia przybycia wraz z Waszymi numerami kontaktowymi, żeby goście mogli się łatwo do Was dodzwonić i podać swoją decyzję.
Zaproszenia warto rozdawać przynajmniej 3 miesiące przed wyznaczoną datą ślubu, natomiast goście powinni potwierdzić swoją obecność na około miesiąc przed weselem. W sytuacji jeśli planujecie ślub w wakacje lub święta lepiej gości zapraszać z większym wyprzedzeniem, aby nie mieli już innych planów.
Jeżeli chcesz możesz także podarować
specjalne zaproszenia swoim rodzicom
- na pewno poczują się docenieni i ucieszą się, że o nich pamiętacie. Zaproszenia tego typu to zazwyczaj drewniane skrzyneczki lub serca z wypisaną treścią. Można je także połączyć z prośbą o błogosławieństwo.
Może Ci się przydać:
Najpiękniejsze cytaty na zaproszenia ślubne | Zainspiruj się